İstatistikler

All countries
704,753,890
Vaka
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
560,567,666
Hasta
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
7,010,681
Ölüm
Updated on May 23, 2024 11:04 am

COVID-19 Bilgilendirme

All countries
704,753,890
Toplam vaka
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
560,567,666
Hasta
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
7,010,681
Ölüm
Updated on May 23, 2024 11:04 am
spot_img

KRONİK YORGUNLUK

Kişinin hissettiği yorgunluk, bedensel veya zihinsel yoğun bir çalışma ile ilgili değilse, dinlenmekle geçmiyorsa ve başka bir tıbbi veya psikiyatrik bozukluktan kaynaklanmıyorsa kronik yorgunluk akla gelmelidir.

TEKNOLOJİK UYGULAMALAR

Teknolojik uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

SAĞLIK REHBERİ

Tüm Hastalıklar Hakkında Bilgi, Sağlık Makaleri, Doktora Sorulmuş Sorular ve Sağlık Ansiklopedisi İçin Tıklayın.

TEDAVİLER

Tüm tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

DOKTORUNUZA SORUN

Sağlık sorunlarınız hakkında uzmanlarımızdan yardım alın.

KRONİK YORGUNLUK

KRONİK YORGUNLUK

Kişinin hissettiği yorgunluk, bedensel veya zihinsel yoğun bir çalışma ile ilgili değilse, dinlenmekle geçmiyorsa ve başka bir tıbbi veya psikiyatrik bozukluktan kaynaklanmıyorsa kronik yorgunluk akla gelmelidir.
 
Kişinin hissettiği yorgunluk, bedensel veya zihinsel yoğun bir çalışma ile ilgili değilse, dinlenmekle geçmiyorsa ve başka bir tıbbi veya psikiyatrik bozukluktan kaynaklanmıyorsa kronik yorgunluk akla gelmelidir.

Yorgunluk tablosuna genellikle baş ağrısı, boğaz ağrısı, hassas lenf bezleri, kas ağrıları, eklem ağrıları, uyku bozukluğu ve egzersizle belirtilerin artması gibi şikayetler de eklenir. Yorgunlukta beceri isteyen işlerde zorlanmalar görülür. Ayrıca, yorgunlukta planlama, organizasyon ve problem çözme gibi yeteneklerde gerileme vardır. Bu kişilerin iş, aile ve sosyal yaşamlarında belirgin bir rahatsızlık vardır.

Yukarda bahsedilen sıkıntılar, yorgunlukla beraber görülüyorsa ve 6 aydan daha uzun sürmüşse, kronik yorgunluktan bahsedilebilir. Kronik yorgunlukta bu şikayetler ilerleyicidir. Yorgunluğu başlatıcı olaydan sonra hastaların sağlıklarında ilerleyici bir bozulma olur ve hastalık belirtileri bariz bir şekilde fark edilir. Fiziksel çalışma bitkinliği ve yorgunluğu arttırır. Bulantı, baş dönmesi, ışığa ve ses değişikliklerine hassasiyet, uyku düzensizlikleri ve bedensel ağrılar görülebilir.

Bu hastalar evde günlük hayatı sürdürmede zorluk yaşar. Cinsel hayatı dahil hayatın her alanında yaşam kalitesinde hafiften şiddetliye kadar değişen ölçülerde bozulmalar ortaya çıkar. Yorgunluğu günlük yaşamdaki stresler tetikleyebilir ve erken ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyonlar, yüksek düzeyde stres, uzun süreli psikolojik zorlanma, aşılanma, fiziksel travma ya da cerrahi bir müdahale yorgunluk sendromunu tetikleyebilir. Bu durumun ortaya çıkmasında, adrenalin salgılayan bezlerin düzenli çalışmaması, vücudun bütün hücrelerini güçlendiren kimyasal enerji kaynağı olan ATP düzeyinin düşük olması gibi nedenler ileri sürülmüştür. Fakat bağışıklık sistemi ile ilgili bir bozukluk, genetik özellikler, gıda intoleransı, enfeksiyonların hastalığa yol açtığı düşünülmektedir.

Fibromiyalji, depresyon, anksiyete bozuklukları, irritabl kolon sendromu, migren, allerjiler, uzun süreli kabızlık ve ishaller gibi birçok hastalık kronik yorgunluk sendromu ile beraber görülebilir.

Bunların yanında depresyon, kronik yorgunluk sendromuna yüksek oranda eşlik edebilir. Hastalığın ilerlemesi ile stres arasında ilişki, stresin yorgunluğu tetiklediğini düşündürmektedir.

Fakat günümüzde kabul gören görüş, kronik yorgunluk sendromunun ruhsal bir hastalıktan çok biyolojik nedenlerin ön planda olduğu bir hastalık olduğudur. Bazı virus enfeksiyonlarının (sitomegalovirüs, koksaki, herpes vb.) kronik yorgunluğa neden olduğu düşünülmektedir.

Teşhisin doğru konulabilmesi için hastanın romatolojik, nöropsikiyatrik, immünolojik yönden ayrıntılı olarak incelenmesi lazım. Böylece hastalığı oluşturan altta yatan sebep bulunmalı tedavi ona göre düzenlenmeli. Ayrıca psikiyatrik değerlendirmeyle ruhsal bir hastalığın, örneğin depresyon hastalarındaki yorgunluk belirtilerinin olup olmadığı ayırt edilmelidir

KRONİK YORGUNLUKTAN NASIL KORUNMALI

 1. Fiziksel ve ruhsal açıdan stres oluşturabilecek durumlardan kaçının.
 2. Stresle baş etme yöntemlerini geliştirmek için destek alın.
 3. Aşırı iş yükünden kaçının.
 4. Sosyal destek amaçlı gruplara katılın.
 5. Dinlenme, eğlenme ve özel zamanlarınıza daha çok vakit ayırın.
 6. Alkol ve sigaradan uzak durun.
 7. Düzenli uyku uyuyun.
 8. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu konuyu biraz açarsak; Rafine edilmiş gıdalardan (Beyaz un ve şeker gibi tatlı ve hamur işi ) kaçınmak gerekir. Boş enerji kaynağı olan gazlı içecekleri, meyve sularını hayatınızdan çıkarmak gerekir. Çünkü glisemik indeksi yüksek olan bu besinleri yediğinizde kan şekeriniz hızla yükselir ve ardından aynı hızla düşer. Şekeriniz düştüğünde yeniden bir şeyler yemek istersiniz. Bu kısır döngüden kurtulmak ve kendinizi enerjik hissetmek için basit şekerleri hayatınızdan çıkarmak gerekliliktir. Kronik yorgunluktan kurtulmak için bu şartıdır.
   

Ayrıca, kronik yorgunluktan kurtulmanın diğer bir şartıda su içmektir. Su, toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve vücudun fonksiyonlarını yerine getirmek için gereklidir. Bu nedenle günde 10-12 bardak su içmelisiniz.

Daha önce kronik yorgunluk nedeni ile birçok hekime gitmiş, ancak sonuç alamamış hastalar, kliniğimize başvuran asıl hasta grubunu oluşturmaktadır.
 

KLİNİĞİMİZDE KRONIK YORGUNLUĞUN TEDAVISINDE DİĞER MERKEZLERDEN FARKLI OLARAK NE YAPILMAKTADIR

Kliniğimize kronik yorgunluk nedeni ile başvuran hastalara öncelikle detaylı bir anamnez( hikaye)ve fizik muayeneden sonra tüm dünyada halen kullanılmakta olan biyorezonans yöntemi ile bazı testler yapılmaktadır.
 

KLİNİĞİMİZDE YAPILAN BİYOREZONANS TESTLERİ

 1. Kompriensiv test: Genel tarama testidir ve hastanın genel durumu hakkında bilgi verir. Her hastaya uygulanır.
 2. Gıda intolerans testi: En önemli testlerdendir. Hastanın hangi gıdalar intoleransı olduğunu tespit eden testtir.
 3. Allerji profil testi: Hastanın neye karsı allerjisi olduğunu belirleyen testtir.
 4. Bağırsak flora testi : Bütün hastalıklarda bağırsak florası hastalığın oluşmasında asıl etkendir. Bu test ile kişinin bağırsak florası değerlendirilmektedir. Her hastalıkta değerlendirilen bir testtir.
 5. Ağır metal testi:Vücuttaki ağır metalleri tespit eden testtir. Ağır metaller, bağırsak florasının bozulmasında etkendir (toksik etki yapar), Hormon salgılayan glandlarda(bezlerde) birikerek bezlerin işlevini bozarak hastalığa sebep oluşturur. Sinir sistemi , (yağ dokusu) beyin, omurilik, periferik sinir sistemi dokularında birikirek hastalık oluşturur.
 6. Hormon testi: En önemli testlerdendir, hormonlar vücudumuzu idare eden gizli patronlardır. Çoğu hastalıkta azlığı veya çokluğu ile işin içindedir.
 7. Nörotransmitter testi: Vücuttaki seratonin, histamin, dopamine vs. nin düzeylerine bakılır. Allerjik hastalıklarda (ektopik dermatit, alerji , ürtiker vs), nörolojik hastalıklarda, (parkinson vs.), psikolojik hastalıklarda (şizofren, depresyon, panik atak, anksiyete vs), başağrılarında (migren vs.), tanı değeri çok yüksektir.
 8. Emosyonel test : Bazı hastalıkların sebebi yaşanan duygusal değişimlerdir.
 9. Toksin testi : Vücudumuza herhangi bir yolla giren toksinleri tespit etmede bu testi kullanırız. Toksinler daha çok solunum yoluyla alınır. Bunlar arasınsda, kimyasal toksinler, radyoaktivite, elektriksel stress sayılabilir.
 10. PH testi : Vücudun pH sını belirleyen bir testtir, oldukça önemlidir. Vücudumuz normal pH nın dışına çıktığı zaman hastalıklar ortaya çıkar.
   

Kronik yorgunluğun tedavisinde yukardaki testler yapıldıktan sonra vücut için zararlı olan gıdaları diyetten çıkarırız. Eksik olan hormon, vitamin ve mineralleri veririz. Barsak florasını düzenleriz. Toksik olan maddeleri detox ve çelesyon yolu ile vücuttan temizleriz

Kliniğimizde ayrıca Acugraph cihazı kullanılarak, Çin tıbbı açısından değerlendirme yapılmaktadır. Bu cihaz vücudumuzda bulunan meridyenlerde dolaşan enerjideki eksiklik ve fazlalıkları tespit etmekte ve bunların düzeltilmesine yönelik akupunktur reçeteleri vermektedir.

Akupunktur tedavisinde, kişinin vücudunda bulunan belirli noktalara (akupunktur noktaları) özel olarak üretilmiş tek kullanımlık iğneler yerleştirilmektedir. Bu iğneler belirli bir süre kaldıktan sonra çıkarılır. Yine benzer bir şekilde uzak doğu tıbbına göre, her insanın kulağında bulunan akupunktur noktalarına kalıcı iğneler takılmaktadır.

Her iki yöntem birlikte kullanılarak, kronik yorgunluğu olan kişinin vücudundaki bozulmuş olan enerji dengesi (yin/yang) düzeltilerek hastalık tedavi edilir. Sonuçta hem biorezonans hem de akupunktur tedavisinin birlikte yapılması ile, vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneği ortaya çıkarılarak, herhangi bir ilaç kullanmadan, hastanın kısa sürede eski sağlığına kavuşması sağlanır

KLİNİĞİMİZDE TEDAVİ SÜRECİ

Kliniğimize başvuran hastaların ilk olarak detaylı bir hastalık öyküsü alınır. Fiziki muayenesi yapılır. Daha sonra Biyorezonans test yöntemleriyle hastalığa sebep olan etkenler tespit edilir. Bu uygulamalar her hastaya ve her hastalığa özeldir.

KLİNİĞİMİZDE UYGULANAN TESTLER

Tedavi yapılması gerekliliği oluştuğunda artık hastaya bazı testler yapılmalıdır. Bu testler arasında:

 • Gıda Testi; Yapılan bu testler ile vücudun tolere edemediği, zararlı olan maddelerin hastalar için yapılan diyetten çıkarılması söz konusudur.
 • Hormon Testi: Hastalığa neden olan hormonlarında araştırılması gereklidir. Çünkü eksik kalan vitamin ve minerallerin dışarıdan takviye edilmesi gereklidir.
 • Bağırsak Florası Testi: yapılan bu test ile gastrointestinal sistemine ait fonksiyonlar değerlendirilecektir. Şişkinlik, diyare, geğirme, yanma gibi şikâyetlerde bu testler tedavilerde kullanılmaktadır. Bu testlerde bozukluk var ise tedavinin başarıya ulaşması zor olacaktır.
 • Ağır Metal Testi: Vücutta ağır metaller bulunabilir. Bu test ile tespit edilebiliyor. Sonrasında çelesyon ve detox yolları bu şekilde tedavi edilebilir.
 • Toksit Madde Testi: Vücudumuzda sindirim, deri yolu, solunum yolları ile çeşitli toksikler birikebilir. Bunların yaptıkları birikim vücut içerisinde bazı fonksiyonların çalışmasını engelleyecektir. Belirlenen bu sorunlar detox yöntemleri ile vücuttan temizlenbiliuor.
 • PH Testi: Hastalarda mezenkim dokusunun PH düzeyini belirler. Normal PH değerlerine gelmesi sağlanacaktır.

Tüm bu testlerle hastalıkların etkenleri tespit edilir. Elde edilen sonuçlarla hastalara özel olarak tedavi seçenekleri uygulanır. Özellikle vücut için zararlı olan gıdanın diyetten çıkarılması gereklidir. Tedavide gerekli olan ve eksik kalan mineral, vitamin desteğinin sağlanması ile birlikte de gerekli düzenlemeler yapılır. Bunların yanı sıra toksik olan maddeler detox yöntemleri ve çelesyon ile vücuttan temizlenmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra ACUGRAPH cihazı da kullanılmaktadır. Bu cihaz hastaları Çin tıbbı açısından değerlendirmektedir. Vücut içerisinde klinik testlerle yapılan tetkiklerde bulunan eksikler, bu cihaz ile yapıldığında enerji eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmelere göre de çeşitli akupunktur tedavileri yapılmaktadır. Tek kullanımlık iğnelerle yapılan tedavilerde de alerjik hastalıklarda etkili sonuçlar alınabilmektedir.

TÜM TEDAVİLERİMİZ

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ, ALERJİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİ, ASTIM HASTALIĞI TEDAVİSİ, BAĞIRSAK MANTARLARI TEDAVİSİ, BİOREZONANS İLE TEŞHİS VE TEDAVİ, DEPRESYON TEDAVİSİ, DİSBİYOZİS (DİSBİOTA) TEDAVİSİ, EGZAMA TEDAVİSİ, FİBROMYALJİ TEDAVİSİ, GIDA İNTOLERANSI TEDAVİSİ, KRONİK YORGUNLUK TEDAVİSİ, KABIZLIK TEŞHİS VE TEDAVİSİ, MİGREN TEDAVİSİ, OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) TEDAVİSİ, PANİK ATAK TEDAVİSİ, SEDEF HASTALIĞI TEDAVİSİ, SİGARAYI BAĞIMLILIĞI VE TEDAVİSİ, SÜLÜK TEDAVİSİ

Sağlık sorunlarınız hakkında uzmanlarımızdan yardım alın. Sorunuzu iletmeden önce lütfen E-Posta adresinizi doğru yazınız. Uzmanlarımızın cevapları size E-Posta adresiniz üzerinden iletilecektir

DOKTORUNUZA SORUN
Lütfen adınızı yazınız.
Lütfen soyadınızı yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz bir telefon numarası yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz e-posta adresinizi yazınız.
Mesajınızın konusunu seçiniz.
Bize ulaştırmak istediğiniz sorunuzu yazınız.

İLAÇSIZ TEDAVİ MERKEZİ

MERAK ETTİKLERİNİZ

Kronik Baş Ağrısının Türleri

Hasta Bina Sendromu: Modern ofis içindeki zararlı etkiler sebebi ile oluşan baş ağrısıdır. Hasta moralsiz, yorgun, sık sık uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu, gözlerde irritasyona...

KRONİK BAŞ AĞRISI

Herhangi bir organik sebebe bağlı olmayan kronik baş ağrısı yaşadığımız çağın belki de en başta gelen sağlık problemlerinden birisidir. Dünya üzerinde milyonlarca insan baş...

 AĞRI VÜCUDUN HAYKIRMASIDIR

Ağrı hissi, insanoğlunun var olduğu günden beri vardır  ve insanoğlu ile aynı yaştadır. Her insan ağrıyı şöyle veya böyle  bir şekilde tatmıştır  ve herhangi...

Kronik Yorgunluk Nedir?

Kronik yorgunluk sendromu nedir? Kronik yorgunluk belirtileri ve tedavisi! Kronik yorgunluk sendromu nedir? Kişinin hissettiği yorgunluk bedensel veya zihinsel yoğun bir çalışma ile ilgili değilse, dinlenmekle...

ŞİFAHANE, İLAÇSIZ TEDAVİ MERKEZİ MERKEZİ

HAKKIMIZDA

ŞİFAHANE

Şifahane, İlaçsız Tedavi Merkezi uzman akademik kadrosu, ileri tıbbi donanımı ile Türkiye'nin özel sağlık kompleksidir.

BASINDAN

HABERLER

Şifahane, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Alanya hakkında şimdiye kadar basında yer alan haberleri BASINDAN sayfası altında bulabilirsiniz.

SİZE ÖZEL

SAĞLIK REHBERİ

Tüm Hastalıklar Hakkında Bilgi, Sağlık Makaleri, Doktora Sorulmuş Sorular ve Sağlık Ansiklopedisi İçin Tıklayın.

İletişim

Şifahane, İlaçsız Tedavi Merkezi

Saray Mah. Hoca Ahmet Yasevi Cad.
Ustalıoğlu Sok. Saliha Hüseyin Zamanoğlu Apt.
No: 16/A / Alanya, Antalya - TÜRKİYE

Email: [email protected]

Detaylı bilgi ve randevu için:

Şifahane, Çalışma Saatlerimiz:

Pazartesi - Cuma: 10:00 - 17:00

Alanya, Sağlıklı Yaşam Merkezi:

Saray Mahallesi | Hoca Ahmet Yasevi Caddesi | Ustalıoğlu Sokak | Saliha Hüseyin Zamanoğlu Apartmanı | No: 16/A | Alanya | Antalya | 07400 | Türkiye