İstatistikler

All countries
704,753,890
Vaka
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
560,567,666
Hasta
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
7,010,681
Ölüm
Updated on May 23, 2024 11:04 am

COVID-19 Bilgilendirme

All countries
704,753,890
Toplam vaka
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
560,567,666
Hasta
Updated on May 23, 2024 11:04 am
All countries
7,010,681
Ölüm
Updated on May 23, 2024 11:04 am
spot_img

PANİK ATAK

Panik atak; Ruhsal olarak başlayan ve fiziksel etkilerle devam eden bir rahatsızlıktır.Başlayış şekli aniden ortaya çıkan ve nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı hissi vardır.

TEKNOLOJİK UYGULAMALAR

Teknolojik uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

SAĞLIK REHBERİ

Tüm Hastalıklar Hakkında Bilgi, Sağlık Makaleri, Doktora Sorulmuş Sorular ve Sağlık Ansiklopedisi İçin Tıklayın.

TEDAVİLER

Tüm tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

DOKTORUNUZA SORUN

Sağlık sorunlarınız hakkında uzmanlarımızdan yardım alın.

PANİK ATAK

PANİK ATAK

Panik atak; Ruhsal olarak başlayan ve fiziksel etkilerle devam eden bir rahatsızlıktır.Başlayış şekli aniden ortaya çıkan ve nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı hissi vardır. Kaygının nedeni o an için belli değildir. Ancak yıllar içinde meydana gelmiş stresli olayların birikimi sonucu panik atak tetiklenerek ortaya çıkmaktadır.
 

PANİK ATAK NEDİR?

Panik atak; Ruhsal olarak başlayan ve fiziksel etkilerle devam eden bir rahatsızlıktır.Başlayış şekli aniden ortaya çıkan ve nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı hissi vardır. Kaygının nedeni o an için belli değildir. Ancak yıllar içinde meydana gelmiş stresli olayların birikimi sonucu panik atak tetiklenerek ortaya çıkmaktadır.

Kaygının ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz, en neşeli bir anda ortaya çıktığı gibi, hüzünlü bir zamanda da çıkabilir. Araba kullanırken, televizyon seyrederken, kalabalık bir alışveriş merkezinde gezerken, asansörde hatta bazen uyku sırasında da panik atak yaşanabilir.

Atak sırasında yaşanan yoğun kaygıyla birlikte fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kaygı daha ziyade ölüm korkusudur, bazen çocuğunu kaybetme korkusu, bazen de kendisine veya aileden birine herhangi bir kötu şey olacak kaygısı vardır.

Bedensel (fiziksel) belirtiler olarak kalp hızlı çarpmaya başlar, nefes alıp verme hızlanır, gözler kararabilir, baş dönmesi olur. Soğuk soğuk terlemeler vardır. Tüm bu belirtiler, kalp krizinin belirtilerine benzediği için panik atak yaşayanlar çoğunlukla “kalp krizi geçiriyormuş” gibi hissederler. Bu nedenle atak sırasında ölüm “artık ölüyorum” korkusu kişiyi sarar.

Panik atağın suresi kısadır ve on-onbeş dakika kadardır. Ancak bedensel şikâyetler çarpıntı, baş dönmesi, terleme, boğulma hissi gibi ve diğer belirtilerin tamamen geçmesi daha uzun sürebilir. Çoğu insan, iş veya özel hayatında stresin arttığı ve uzun sürdüğü zamanlarda panik atak yaşayabilir. Bu çağın en önemli özelliği olan zamana karşı yarışmadır. Bu curcunaya uyum sağlamak bedeni strese sokar. Adrenal bezi hormonları çok fazlaca salgılanır.

Tüm canlıların hayatında olduğu gibi insan hayatında da stres olmak zorunda, stressiz bir yaşam düşünülemez. Zira hayatta kalmak, korunmak, çoğalmak, beslenmek için stres gereklidir. İnsanın mesleğinde başarıya ulaşması için de stres olmalıdır. Önemli olan stresin kontrol edilebiliyor olmasıdır. Stres kontrol edilemiyor ise bir zaman sonra panik atak oluşmasını tetikler.Fakat ataklar sık sık meydana geliyorsa, süreleri uzuyorsa ve her iki atak arasında, bir sonraki atağın korkusu gündelik hayata engel oluyorsa buna “panik bozukluk” denir.

PANİK ATAK BELİRTİLERİ

Kalp çarpıntısı, nabız sayısı artar, nefes alıp vermede zorlanma ve sık sık nefes alıp verme, göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi, titreme, boğuluyormuş gibi hissetme, bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme, terleme, mide bulantısı, baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma, sıcak veya soğuk ter basması, parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma, ölüm korkusu, kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu, kaçma isteği.

Panik Atak Nedenleri

Kaygı ve panik insan doğasında vardır. Hayatta kalma içgüdüsüyle bağlantılıdır. Ancak kaygı ve paniğin dozu önemlidir. Doz yükseldikçe sürekli olmaya başladıkça kişinin hayatını kontrol altına alabiliyor.

 • Bazı insanlar biyolojik (genetik) olarak panik atağa yatkındırlar.
 • Kişinin problemli bir evlilik yaşaması, ailede şiddetli geçimsizlik.
 • Problemli ve hasta çocuk sahibi olma, her an çocuğunu kaybetme korkusu ile yaşaması,
 • İşinde başarısızlık duygusu, işini kaybetme duygusu ,
 • Yeni işe başlama ve benzeri büyük değişimler panik atakları tetikliyor.
   

PANİK ATAK OLUŞMASI

Kaygı ile ilgili iletiler beynin “amigdala” adlı bölgesinde toplanır. Duygusal tepkilerin oluşmasında primer role sahip bu bölge, başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumludur. Bazı kişilerde beynin bu bölgesi daha aktiftir ve kişi herhangi bir tehlike altında olmasa dahi beynin geneline korku sinyalleri yayılabilir. Korku sinyalleri yayıldıktan sonra, vücut kendini korkuyu yaratan ve aslında var olmayan duruma karşı hazırlamak için “adrenalin” salgılamaya başlar. Adrenalin seviyesi yükseldikçe kalp daha hızlı çalışır, terleme başlar, nefes alıp vermek zorlaşır. İşte bu değişimler panik atağın belirtileridir.

 • Kalp hastalıkları: Panik atak sebeplerindendir
 • Troid hastalıkları:Troid bezlerinin aşırı çalışması ve dolayısıyla artan troid hormonu seviyesi panik atağı tetikleyebilir.
 • Hipoglisemi: Düşük kan şekeri panik atağa yol açabilecek rahatsızlıklardır.
 • Uyarıcı Maddeler: Aşırı kahve tüketimi ve narkotik uyarıcıların kullanımı panik ataklara yol açabilir.
   

Evet, panik atak ciddiye alınması ve tedavisine vakit kaybetmeden başlanması gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmeyen panik ataklar bir süre sonra, aşırı kaygı nedeniyle tüm hayatınızı ele geçirerek sizi evden çıkamaz hale getirebilir.

Bu kadar büyük bir kaygıyı sürekli yaşamak yerine, doğru tedavi yöntemleri ile buna son vermek, en azından belirtilerin şiddetini azaltmak, sağlığınız ve yaşam kalitesini yükseltmek adına en doğrusu olacaktır.

Kliniğimize başvuran hastaların ilk olarak hastalık öyküsü alınır. Fiziki muayenesi yapılır, biyorezonans test yöntemleriyle hastalığa sebep olan etkenler tespit edilir.

BU UYGULAMALAR HER HASTAYA VE HER HASTALIĞA ÖZELDİR.
 

” DOĞRU TESPİT, DOĞRU TEŞHİS; DOĞRU TEDAVİYE GÖTÜRÜR”
 

KLİNİĞİMİZDE YAPILAN BİYOREZONANS TESTLERİ

 1. Kompriensiv test: Genel tarama testidir ve hastanın genel durumu hakkında bilgi verir. Her hastaya uygulanır.
 2. Gıda intolerans testi: En önemli testlerdendir. Hastanın hangi gıdalara allerjisi ve intoleransı olduğunu tespit eden testtir.
 3. Allerji profil testi: Hastanın neye karsı allerjisi olduğunu belirleyen testtir. Allerjik hastalarda ve deri hastalıklarında çok belirleyicidir.
 4. Bağırsak flora testi : Bütün hastalıklarda bağırsak florası hastalığın oluşmasında asıl etkendir. Her hastalıkta değerlendirilen testtir.
 5. Ağır metal testi:Vücuttaki ağır metalleri tespit eden testtir. Ağır metaller;
  • Bağırsak florasının bozulmasında etkendir (toksik etki yapar)
  • Hormon salgılayan glandlarda(bezlerde) birikerek bezlerin işlevini bozarak hastalığa sebep oluşturur.
  • Sinir sistemi , (yağ dokusu) beyin, omirilik, periferik sinir sistemi dokularında birikirek hastalık oluşturur.
 6. Hormon testi: En önemli testlerdendir, hormonlar vücudumuzu idare eden gizli patronlardır. Çoğu hastalıkta azlığı veya çokluğu ile işin içindedir.
 7. 7.Nörotransmitter testi: Seratonin, histamim, dopamine vs.
  • Alerjik hastalıklarda(ektopik dermatit, alerji , ürtiker vs
  • Nörolojik hastalıklarda, (parkinson vs.)
  • Psikolojik hastalıklarda (şizofren, depresyon, panic atak, anksiyete vs)
  • Başağrılarında (migren vs.)
 8. Emosyonel test : Bazı hastalıklarda etken olan duygular dır.
 9. Toksin testi : Vücutta herhangi bir yolla bulunan toksinleri bu testle tespit ederiz. (toksinler daha çok solunum yoluyla alınır. Kimyasal toksinler, radyoaktivite, elektriksel stress vs.)
 10. PH testi : Vücudun pH sını belirleyen testtir, oldukça önemlidir. (Vücut normal pH nın dışına çıktığı zaman hastalıklar için zemin oluşur.) 

Yukarıdaki testlerle hastalık etken ve etkenleri tespit edilir. Elde edilen veriler neticesinde HER HASTAYA ÖZEL tedavi protokolleri oluşturulur.

Kliniğimizde ayrıca Acugraph cihazı kullanılarak, Çin tıbbı açısından değerlendirme yapılmaktadır. Bu cihaz vücudumuzda bulunan meridyenlerde dolaşan enerjideki eksiklik ve fazlalıkları tespit etmekte ve bunların düzeltilmesine yönelik akupunktur reçeteleri vermektedir.

Hem Biorezonans, hem de Akupunktur tedavisinin birlikte yapılması tedavinin başarısını arttırmakta ve kesin sonuçlar almamızı sağlamaktadır.

KLİNİĞİMİZDE TEDAVİ SÜRECİ

Kliniğimize başvuran hastaların ilk olarak detaylı bir hastalık öyküsü alınır. Fiziki muayenesi yapılır. Daha sonra Biyorezonans test yöntemleriyle hastalığa sebep olan etkenler tespit edilir. Bu uygulamalar her hastaya ve her hastalığa özeldir.

KLİNİĞİMİZDE UYGULANAN TESTLER

Tedavi yapılması gerekliliği oluştuğunda artık hastaya bazı testler yapılmalıdır. Bu testler arasında:

 • Gıda Testi; Yapılan bu testler ile vücudun tolere edemediği, zararlı olan maddelerin hastalar için yapılan diyetten çıkarılması söz konusudur.
 • Hormon Testi: Hastalığa neden olan hormonlarında araştırılması gereklidir. Çünkü eksik kalan vitamin ve minerallerin dışarıdan takviye edilmesi gereklidir.
 • Bağırsak Florası Testi: yapılan bu test ile gastrointestinal sistemine ait fonksiyonlar değerlendirilecektir. Şişkinlik, diyare, geğirme, yanma gibi şikâyetlerde bu testler tedavilerde kullanılmaktadır. Bu testlerde bozukluk var ise tedavinin başarıya ulaşması zor olacaktır.
 • Ağır Metal Testi: Vücutta ağır metaller bulunabilir. Bu test ile tespit edilebiliyor. Sonrasında çelesyon ve detox yolları bu şekilde tedavi edilebilir.
 • Toksit Madde Testi: Vücudumuzda sindirim, deri yolu, solunum yolları ile çeşitli toksikler birikebilir. Bunların yaptıkları birikim vücut içerisinde bazı fonksiyonların çalışmasını engelleyecektir. Belirlenen bu sorunlar detox yöntemleri ile vücuttan temizlenbiliuor.
 • PH Testi: Hastalarda mezenkim dokusunun PH düzeyini belirler. Normal PH değerlerine gelmesi sağlanacaktır.

Tüm bu testlerle hastalıkların etkenleri tespit edilir. Elde edilen sonuçlarla hastalara özel olarak tedavi seçenekleri uygulanır. Özellikle vücut için zararlı olan gıdanın diyetten çıkarılması gereklidir. Tedavide gerekli olan ve eksik kalan mineral, vitamin desteğinin sağlanması ile birlikte de gerekli düzenlemeler yapılır. Bunların yanı sıra toksik olan maddeler detox yöntemleri ve çelesyon ile vücuttan temizlenmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra ACUGRAPH cihazı da kullanılmaktadır. Bu cihaz hastaları Çin tıbbı açısından değerlendirmektedir. Vücut içerisinde klinik testlerle yapılan tetkiklerde bulunan eksikler, bu cihaz ile yapıldığında enerji eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmelere göre de çeşitli akupunktur tedavileri yapılmaktadır. Tek kullanımlık iğnelerle yapılan tedavilerde de alerjik hastalıklarda etkili sonuçlar alınabilmektedir.

TÜM TEDAVİLERİMİZ

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ, ALERJİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİ, ASTIM HASTALIĞI TEDAVİSİ, BAĞIRSAK MANTARLARI TEDAVİSİ, BİOREZONANS İLE TEŞHİS VE TEDAVİ, DEPRESYON TEDAVİSİ, DİSBİYOZİS (DİSBİOTA) TEDAVİSİ, EGZAMA TEDAVİSİ, FİBROMYALJİ TEDAVİSİ, GIDA İNTOLERANSI TEDAVİSİ, KRONİK YORGUNLUK TEDAVİSİ, KABIZLIK TEŞHİS VE TEDAVİSİ, MİGREN TEDAVİSİ, OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) TEDAVİSİ, PANİK ATAK TEDAVİSİ, SEDEF HASTALIĞI TEDAVİSİ, SİGARAYI BAĞIMLILIĞI VE TEDAVİSİ, SÜLÜK TEDAVİSİ

Sağlık sorunlarınız hakkında uzmanlarımızdan yardım alın. Sorunuzu iletmeden önce lütfen E-Posta adresinizi doğru yazınız. Uzmanlarımızın cevapları size E-Posta adresiniz üzerinden iletilecektir

DOKTORUNUZA SORUN
Lütfen adınızı yazınız.
Lütfen soyadınızı yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz bir telefon numarası yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz e-posta adresinizi yazınız.
Mesajınızın konusunu seçiniz.
Bize ulaştırmak istediğiniz sorunuzu yazınız.

İLAÇSIZ TEDAVİ MERKEZİ

MERAK ETTİKLERİNİZ

ŞİFAHANE, İLAÇSIZ TEDAVİ MERKEZİ MERKEZİ

HAKKIMIZDA

ŞİFAHANE

Şifahane, İlaçsız Tedavi Merkezi uzman akademik kadrosu, ileri tıbbi donanımı ile Türkiye'nin özel sağlık kompleksidir.

BASINDAN

HABERLER

Şifahane, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Alanya hakkında şimdiye kadar basında yer alan haberleri BASINDAN sayfası altında bulabilirsiniz.

SİZE ÖZEL

SAĞLIK REHBERİ

Tüm Hastalıklar Hakkında Bilgi, Sağlık Makaleri, Doktora Sorulmuş Sorular ve Sağlık Ansiklopedisi İçin Tıklayın.

İletişim

Şifahane, İlaçsız Tedavi Merkezi

Saray Mah. Hoca Ahmet Yasevi Cad.
Ustalıoğlu Sok. Saliha Hüseyin Zamanoğlu Apt.
No: 16/A / Alanya, Antalya - TÜRKİYE

Email: [email protected]

Detaylı bilgi ve randevu için:

Şifahane, Çalışma Saatlerimiz:

Pazartesi - Cuma: 10:00 - 17:00

Alanya, Sağlıklı Yaşam Merkezi:

Saray Mahallesi | Hoca Ahmet Yasevi Caddesi | Ustalıoğlu Sokak | Saliha Hüseyin Zamanoğlu Apartmanı | No: 16/A | Alanya | Antalya | 07400 | Türkiye